V soboto, 22. marca 2025, se je odvil že 4. dan sajenja medovitih rastlin. Ta dan je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije skupaj s čebelarji in okoljevarstveniki po vsej državi. Namen dneva je povečati število medovitih rastlin v našem okolju in tako prispevati k boljšim življenjskim pogojem za čebele in druge opraševalce, saj je kar 70 % pridelane hrane na svetu odvisne prav od njih. Čebelarska zveza Slovenije in podjetje Hofer tako vsako leto poskrbita, da mladi čebelarji čebelarskih krožkov v Sloveniji dobijo vse potrebno za sajenje medovitih rastlin.
Dogodek smo na OŠ Idrija obeležili 25. in 26. marca 2025. Učenci čebelarskega krožka so pripravili predstavitev in delavnice sajenja medovitih rastlin za mlajše učence. Predstavili so jim pomen opraševalcev in medovitih rastlin za življenje živih bitji. Na kratko so predstavili opremo in delo čebelarja pri ohranjanju čebel. Nato so učenci pričeli s sajenjem medovitih rastlin.
»Najbolj nam je bilo všeč, ker smo sejali medovite rastline. Posejali smo lahko mak, modri glavin in sivko. Izvedeli smo, da imajo medovite rastline več cvetnega prahu.«
Učenci 2. a razreda
»Najbolj nam je bilo všeč sejanje rož. Izbirali smo lahko med tremi različnimi semeni. Lončke s semeni smo nesli domov. Spoznali smo, kako je sestavljena čebela, kakšna je čebelarska obleka ter kakšne vrste medu poznamo. Učenci čebelarskega krožka so nam pripravili kviz – bilo je zabavno.«
Učenci 2. b razreda
»Na delavnici smo spoznali delo čebelarja in kakšno zaščitno oblačilo ima. Čebelar nam je povedal, da čebele oprašujejo rastline in s tem lahko zrastejo pridelki, ki jih lahko jemo tudi mi in ostale živali. Najbolj pa smo uživali v sejanju medovitih rastlin.«
Učenci 1. a razreda
»Na delavnici nam je bilo fajn. Izvedeli smo, da poznamo različne vrste medu, kot so cvetlični, smrekov, gozdni, lipov med. Prav tako smo izvedeli, da je tudi čmrlj opraševalec.«
Učenci 5. b razreda