Skoči na glavno vsebino

Praznovanje evropskega dneva jezikov (26. 9.) smo na naši šoli tudi letos razširili kar na celoten jezikovno obarvan teden. Za letošnjo rdečo nit praznovanja smo izbrali jezike naših sosedov. Italijansko in nemško se lahko učenci učijo že na šoli, s hrvaščino se največkrat srečajo, ko gredo na morje, madžarščina pa nam je vsem najmanj poznana. Vsak dan v tednu smo posvetili enemu izmed štirih jezikov. Pred poukom nas je po zvočnikih predramila glasba v jeziku dneva, nato je sledil kratek program po šolskem radiu. Skozi dopoldan smo v jedilnici na računalniškem platnu opazovali predstavitve jezika in kulture in izvedeli različne zanimivosti ter se naučili nekaj uporabnih vsakdanjih fraz. Za piko na i so poskrbeli v šolski kuhinji, kjer so skuhali značilno jed za posamezno kulturo. Za učence 3. triade smo pripravili delavnici madžarščine in hrvaščine. Gospa Ines Katarina Gaal z Madžarskega kulturnega inštituta Franza Liszta iz Ljubljane nam je na zelo zanimiv način predstavila Madžarsko, njen jezik in kulturo. Madžarščina je zelo težak jezik, a smo kljub temu v igri hitrostnega iskanja parov našli kar nekaj skupnih besed med obema jezikoma. Hrvaščino nam je predstavila gospa Zdenka Pandžić z Zavoda Šolt. Ugotovili smo, da učencem vsakoletno dopustovanje na hrvaškem morju poleg zagorelosti pusti tudi kar nekaj jezikovnega znanja. Tega so pokazali pri branju besedila in igri vlog, kjer so odigrali prizore iz vsakdanjega življenja v hrvaščini. Najlepša hvala Lisztovemu inštitutu iz Ljubljane in Šolskemu skladu OŠ Idrija, ki sta nam finančno omogočila izvedbo obeh delavnic! Upamo, da bodo naši učenci še naprej krepili veselje in radovednost za odkrivanje novih jezikov in kultur.

 

20230926_075528

Slika 1 of 10

Dostopnost